اصطلاح تحقیق و توسعه (به انگلیسی: Research and development یا R&D)، همچنین تحقیق و توسعه فنی یا تحقیق و توسعه فناورانه، و در اروپا RTD عبارت است از رشته فعالیتهای مشخصی در یک کسب و کار. بنا به تعریف سازمان همکاری اقتصادی و توسعه، تحقیق و توسعه به «کار خلاقانه‌ای گفته می‌شود که به طور سیستماتیک انجام می‌شود تا به دانش موجود بیفزاید و این دانش را برای ابداع کاربردهای تازه به‌کار ببرد.»

دسته‌بندی فعالیت‌های تحقیق و توسعه از شرکتی به شرکت دیگر متفاوت است، اما در مجموع شامل دو مدل اصلی می‌شود. در یک مدل، وظیفه اصلی یک گروه تحقیق و توسعه، توسعه و دستیابی به محصول جدید است؛ در مدل دیگر، وظیفه اصلی گروه تحقیق و توسعه عبارت است از، ساخت و کشف دانش نوین پیرامون عناوین علمی و فناورانه به منظور توسعه ی محصولات، پروسه‌ها و خدمات ارزشمند و جدید. در اکثر فعالیتهای یک شرکت بازدهی سریع سود یا بهبود سریع در عملکردها، با هدف تسریع در بازگشت سرمایه‌گذاری معمولاً مورد انتظار است، اما این موارد درباره ی هیچ‌کدام از مدلهای ذکر شده از تحقیق و توسعه، صدق نمی‌کنند. عموماً مهندسین، کادر پرسنلی در مدل اول تحقیق و توسعه را تشکیل می‌دهند، در حالی که در مدل دوم تحقیق و توسعه، غالباً دانشمندان صنعتی مشغول به فعالیت می‌شوند. فعالیتهای تحقیق و توسعه توسط شرکتهای خصوصی یا موسسات و شرکتهای دولتی انجام می‌پذیرند.

در شرکت آروند فن پارس سعی شده تا با بکار گیری متخصصین خبره و با نگاهی رو به آینده ی زیبا ، هر دو پلن موجود در دنیای تحقیق و توسعه را پیاده کرد به گونه ای که در واحد تحقیق و توسعه، علاوه بر قدم نهادن در اموری چون توسعه و دستیابی به محصولات جدید ، در حیطه ی ساخت و کشف دانش نوین جهت دستیابی به بالاترین سطح کیفیت محصول،خدمات و فرآیندها گام بلندتری برداشته ایم.

واحد تحقیق و توسعه یک عامل مهم در بقای شرکت به شمار می رود. لذا علاوه بر قرار گیری افرادی متخصص و خبره، می بایست به لزوماتی تجهیز گردد تا روند کاری آن با بالاترین بازده ممکن پیش رود و بتواند شرکت را به سود آوری ایده آل خود برساند.